31° Gaperstocht / zondag 14 januari 2018

14-01-2018 08:00
 

Geluwe, het Gapersdorp bij uitstek, kondigt zich aan als de poort van een bekoorlijke en rustige landbouwergemeente. De Geluwse hoogten vormen een vertakking van de Heuvellandse getuigenheuvels. Vandaar dat de Gapersgemeente de ideale uitvalsbasis vormt voor een afwisselende landschapswandeling, doorsneden door tientallen beekjes en discreet opgestelde kapelletjes.
 
In Geluwe worden de Gapers geboren.  Een spotnaam die ze overhouden aan de Geuzen, toen die in 1578 de kerktoren in brand staken. Met welbehagen aanschouwden zij hun satanisch vernielingswerk. Doch de vier spijers (waterafleiders) aan de bovenhoeken van de kerktoren bleven ongedeerd. Het is in het zog van de Geluwse Gaper dat we deze 31ste editie aanvatten met een trits van diverse afstanden gaande van 4 tem 30km.
 
Voor elk wat wils, stappen we de richting uit van het Park van Geluwe.  De groene verademing tussen de oude gemeentekern is een realisatie van tuin- en parkarchitect Andy Malengier en symboliseert een perfect huwelijk tussen natuur en architectuur. Vandaar gaat het naar de levendige woonkern Dourdan, alwaar het unieke woon- en zorgproject Triamant het landschap domineert.  Daar waar de 4 en 6 km afwenden naar de Gilwese dorpskern en haar Sint-Dionysuskerk, kiezen de andere wandelaars resoluut het open hinterland. 
 
Het gaat de richting uit van het Menense gehucht de Koekuit voor een algemene rust. Tijdens de eerste maanden van de Groote Oorlog scheelde het nauwelijks of Menen had de plaats van Ieper ingenomen als Brits steunpunt. De Eerste Slag tussen Menen en Ieper werd synoniem voor de eerste slachtpartij in Vlaanderen en zette de frontlinie jarenlang muurvast tussen het Britse Ieper en het Duitse Menen.  De Koekuit werd een belangrijke draaischijf voor de Duitse vijand,  op een nabijgelegen grasveld werd het Duitse vliegveld " de Coucou " aangelegd.  Van de Duitse machtsontplooiing blijft thans nog weinig over, buiten een bunker in de tuin van enkele woningen.
 
Wanneer de 12,15 en 18 km de terugweg aanvat, stappen de langere afstanden de richting uit van de Lage Weg.  Zoals de naam laat vermoeden gaat het hier over Laag-Vlaanderen (in de volksmond den Bas-Flandre).  Enkele veldwegels leidden langs een laaggelegen meersengebied dicht aanleunend tegen de Golden River – de Leie.  Uiteraard hoort hier een traject langs de rivier die België van Frankrijk afscheid erbij.   De Leieboorden monden uit ter hoogte van garage Pieters voor een tweede rust en een hartversterkend nieuwjaardrankje aangeboden door de zaakvoerder. 
 
Mooie dreven leiden de 12 en 15 km verder door de Bloemenwijk. Ter hoogte van een winkel die steevast gaat voor de laagste prijzen wenden we af naar de Komerenhoek.  De Komerenhoek is één van de weinige resterende delen beekvallei langs de Reutelbeek, een groene long tussen Menen en Geluwe. Met het Tybergheinpad en het Reutelbeekpad bewandelen we een uniek stukje natuur.  Onderwijl bevinden de langere afstandswandelaars zich andermaal langs de Leie-Oevers.  Ze stevenen af naar de la Capittainerie, een kleine jachthaven gelegen in een bocht van de oude Leie.  Eventjes wordt er genipt over de Franse schreve , waarna men via de voetbalterreinen van Sporting Menen de rust opzoekt in de Middenschool Sint-Joris. 
 
De 25 en 30km stappers wachten hierna een heerlijke lus langs de Leie en een stukje Diefhondbos. Het voormalige huisvuilstort vormt thans een mooi verademend natuurgebied. Eenmaal terug in de Middenschool Sint-Joris vat men gezamenlijk de terugweg aan. Via de historische stadskern van Menen met talrijke Vauban-vestingen en imposant Belfort steven je af naar het gehucht Ons Dorp. Eenmaal het mooie stukje langs de Reutelbeek en de Komerenhoek voorbij wenkt het einde van deze 31ste Gaperstocht. Alwaar je kan genieten van een droogje en een natje en uiteraard onze befaamde enige echte Franse Picon. 
Geluwe, het Gapersdorp bij uitstek, kondigt zich aan als de poort van een bekoorlijke en rustige landbouwergemeente. De Geluwse hoogten vormen een vertakking van de Heuvellandse getuigenheuvels. Vandaar dat de Gapersgemeente de ideale uitvalsbasis vormt voor een afwisselende landschapswandeling, doorsneden door tientallen beekjes en discreet opgestelde kapelletjes.
In Geluwe worden de Gapers geboren.  Een spotnaam die ze overhouden aan de Geuzen, toen die in 1578 de kerktoren in brand staken. Met welbehagen aanschouwden zij hun satanisch vernielingswerk. Doch de vier spijers (waterafleiders) aan de bovenhoeken van de kerktoren bleven ongedeerd. Het is in het zog van de Geluwse Gaper dat we deze 31ste editie aanvatten met een trits van diverse afstanden gaande van 4 tem 30km.
Voor elk wat wils, stappen we de richting uit van het Park van Geluwe.  De groene verademing tussen de oude gemeentekern is een realisatie van tuin- en parkarchitect Andy Malengier en symboliseert een perfect huwelijk tussen natuur en architectuur. Vandaar gaat het naar de levendige woonkern Dourdan, alwaar het unieke woon- en zorgproject Triamant het landschap domineert.  Daar waar de 4 en 6 km afwenden naar de Gilwese dorpskern en haar Sint-Dionysuskerk, kiezen de andere wandelaars resoluut het open hinterland. 
Het gaat de richting uit van het Menense gehucht de Koekuit voor een algemene rust. Tijdens de eerste maanden van de Groote Oorlog scheelde het nauwelijks of Menen had de plaats van Ieper ingenomen als Brits steunpunt. De Eerste Slag tussen Menen en Ieper werd synoniem voor de eerste slachtpartij in Vlaanderen en zette de frontlinie jarenlang muurvast tussen het Britse Ieper en het Duitse Menen.  De Koekuit werd een belangrijke draaischijf voor de Duitse vijand,  op een nabijgelegen grasveld werd het Duitse vliegveld " de Coucou " aangelegd.  Van de Duitse machtsontplooiing blijft thans nog weinig over, buiten een bunker in de tuin van enkele woningen.
Wanneer de 12,15 en 18 km de terugweg aanvat, stappen de langere afstanden de richting uit van de Lage Weg.  Zoals de naam laat vermoeden gaat het hier over Laag-Vlaanderen (in de volksmond den Bas-Flandre).  Enkele veldwegels leidden langs een laaggelegen meersengebied dicht aanleunend tegen de Golden River – de Leie.  Uiteraard hoort hier een traject langs de rivier die België van Frankrijk afscheid erbij.   De Leieboorden monden uit ter hoogte van garage Pieters voor een tweede rust en een hartversterkend nieuwjaardrankje aangeboden door de zaakvoerder. 
Mooie dreven leiden de 12 en 15 km verder door de Bloemenwijk. Ter hoogte van een winkel die steevast gaat voor de laagste prijzen wenden we af naar de Komerenhoek.  De Komerenhoek is één van de weinige resterende delen beekvallei langs de Reutelbeek, een groene long tussen Menen en Geluwe. Met het Tybergheinpad en het Reutelbeekpad bewandelen we een uniek stukje natuur.  Onderwijl bevinden de langere afstandswandelaars zich andermaal langs de Leie-Oevers.  Ze stevenen af naar de la Capittainerie, een kleine jachthaven gelegen in een bocht van de oude Leie.  Eventjes wordt er genipt over de Franse schreve , waarna men via de voetbalterreinen van Sporting Menen de rust opzoekt in de Middenschool Sint-Joris. 
De 25 en 30km stappers wachten hierna een heerlijke lus langs de Leie en een stukje Diefhondbos. Het voormalige huisvuilstort vormt thans een mooi verademend natuurgebied. Eenmaal terug in de Middenschool Sint-Joris vat men gezamenlijk de terugweg aan. Via de historische stadskern van Menen met talrijke Vauban-vestingen en imposant Belfort steven je af naar het gehucht Ons Dorp. Eenmaal het mooie stukje langs de Reutelbeek en de Komerenhoek voorbij wenkt het einde van deze 31ste Gaperstocht. Alwaar je kan genieten van een droogje en een natje en uiteraard onze befaamde enige echte Franse Picon. 
                                            

 INFO:                                                                                                       

Inschrijving : Basisschool de Graankorrel, Beselarestraat , 8940 Geluwe

Starturen : 7.30 - 15.00u

Afstanden : 4-6-12-15-18-21-25-30 km

Contact : wsv.wervik@telenet.be